Sarny w EKOSTRAŻY


Od początku czerwca 2011 roku EKOSTRAŻ sprawuje opiekę nad kilkoma małymi sarenkami, które zostały pochopnie zabrane przez ludzi z naturalnego środowiska. Opieka ta jest bardzo pracochłonna i polega m.in. na karmieniu zwierzaków mlekiem co kilka godzin praktycznie przez całą dobę. Co ważniejsze, wykarmione w ten sposób zwierzęta już nigdy nie trafią na wolność.

Samotne małe sarenki, na ogół chwilowo pozostawione przez matkę na polu lub na skraju lasu, skłaniają ludzi do podejmowania empatycznych, aczkolwiek całkowicie nieracjonalnych reakcji. Ludzie chwytają małe - w ich błędnym mniemaniu - porzucone zwierzęta i nie szczędzą trudu, by poszukiwać dla nich pomocy. Problem polega jednak na tym, że pozorna samotność małych saren leży w naturze biologicznej tych zwierząt (sarnie matki obserwują je z oddali i nie przebywają razem z młodymi), a skutki tego typu pochopnych zachowań ludzi są potem niemożliwe do odwrócenia. Ludzie - myśląc że pomagają - w rzeczywistości skazują te wolne zwierzęta na wieczne życie w niewoli. Oswojona sarna nie ma szans na wolne życie i resztę życia będzie musiała spędzić pod opieką człowieka w ośrodku rehabilitacji zwierząt.

Sarenki po wykarmieniu trafiły do ośrodka rehabilitacji zwierząt.

CZY ZATEM POMAGAĆ DZIKIM ZWIERZĘTOM, SKORO MOŻNA ZASZKODZIĆ?

Bezwzględnie TAK, ponieważ wiele dzikich zwierząt cierpi i umiera na skutek życia w otoczeniu człowieka. Ranne, chore i osłabione, nie mają żadnych szans. Nie ma powodu (prawnego i etycznego), by odmówić im pomocy, zignorować ich cierpienie. Każdorazowo należy jednak wcześniej wnikliwie ocenić sytuację, biorąc pod uwagę biologiczną naturę danej grupy zwierząt. W tym celu można zawsze skontaktować się przed podjęciem jakichkolwiek działań z EKOSTRAŻĄ lub inną organizacją ochrony zwierząt, do której mamy zaufanie.

Zabranie ze skraju drogi 150 gramowego jeża europejskiego uratuje mu życie i zwierzę to będzie mogło wrócić na wolność. Sytuacja ta jednak jest nieporównywalna z losem małej sarny, która siedzi gdzieś w trawie pod czujną i dyskretną opieką sarniej mamy. Jej nasza "pomoc" wcale na ogół potrzebna nie jest, a dodatkowo skutki naszej ingerencji będą niemożliwe do odwrócenia.

Galeria zdjęć:

(kliknij na miniaturkę, aby powiększyć)


PRZEKAŻ 1% PODATKU

Pomóż zwierzętom

Serdecznie prosimy o pomoc zwierzętom ratowanym każdego dnia przez EKOSTRAŻ poprzez wpłatę darowizny na nasze konto bankowe.

Wydrukuj formularz wpłaty
Pomóż teraz
Donation with PayPal

Adopcje

EKOSTRAŻ TAKŻE NA:

Wspierają nas: