O dzielnej porzuconej Walentynie


Walentyna trafiła do nas na początku lutego 2012 roku. Mała, smutna i bardzo chora. Nie machała już jamniczym ogonkiem. Porzucona w środku zimy siedziała bezradnie przy drodze Głuszyca – Wałbrzych (dolnośląskie). Przygarnęliśmy ją w stanie hipotermii, odwodnienia i wyniszczenia organizmu (w tym zagłodzenia), z otwartą raną na ciele, która okazała się pozostałością po guzie nowotworowym. Dziś „UZDROWIONA” Walentyna cieszy się szczęśliwym życiem w nowym domu.

Walentyna miała ponadto skrajnie zaniedbane uzębienie,  w tym liczne generujące stany zapalne przetoki z jamy ustnej do jamy nosowej. A kamień nazębny to miała taki, że jej tylnych partii zębów w ogóle nie dało się wyróżnić morfologicznie, przypominały one jedną wielką narośl. Wyniki szczegółowych badań krwi oraz stan ogólny jamniczki budziły obawy, że na ratunek jest już za późno. Szczególnie źle wyglądały parametry obrazujące pracę nerek. Wychodziło, że nie funkcjonują one praktycznie w ogóle. Zawalczyliśmy jednak i otoczyliśmy ją opieką.

ZDJĘCIA 1

(kliknij na miniaturkę, aby powiększyć)

Przez pierwszy tydzień Walentyna dostawała dożylnie odżywiające i nawadniające kroplówki dwa razy w ciągu doby w jednym z domów tymczasowych EKOSTRAŻY. Przeszła także na specjalistyczną wysokoenergetyczną i bezpieczną dla nerek karmę weterynaryjną. Poprawa jej samopoczucia nie nastąpiła od razu. Momentami była tak słaba, że załatwiała  swoje potrzeby w miejscu, w którym leżała.

ZDJĘCIA 2

(kliknij na miniaturkę, aby powiększyć)

W końcu któregoś dnia wzrok Walentyny stał się radosny i ufny. Znów zaczęła machać ogonkiem. Wyniki badań krwi poprawiły się radykalnie (spadek bardzo złych parametrów morfologii i biochemii krwi nawet o kilkaset procent). Wtedy zdecydowaliśmy się na dodatkową operację usunięcia pozostałości guza nowotworowego oraz radykalnej naprawy jej uzębienia.

Dziś Walentyna jest starszą radosną jamniczką, która cieszy się naprawdę szczęśliwym życiem w nowym domu.

ZDJĘCIA 3

(kliknij na miniaturkę, aby powiększyć)


PRZEKAŻ 1% PODATKU

Pomóż zwierzętom

Serdecznie prosimy o pomoc zwierzętom ratowanym każdego dnia przez EKOSTRAŻ poprzez wpłatę darowizny na nasze konto bankowe.

Wydrukuj formularz wpłaty
Pomóż teraz
Donation with PayPal

Adopcje

EKOSTRAŻ TAKŻE NA:

Wspierają nas: