Ekostraż

O Nas

jeżyk ekostraż

KIM JESTEŚMY?

Jesteśmy organizacją pozarządową, OPP (organizacją pożytku publicznego) i ośrodkiem rehabilitacji małych zwierząt chronionych. Działamy nieprzerwanie od 2009. 

Pomagamy zwierzętom domowym, dzikim oraz wolnobytującym – na Dolnym Śląsku i nie tylko. Trafiają do nas psy, koty, domowe gryzonie, ale też jenoty, ptaki, dzikie małe ssaki. Szczególnym elementem naszej działalności jest pomoc jeżom.

CO ROBIMY?

Interweniujemy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia zwierząt, ratujemy, leczymy, otaczamy opieką, znajdujemy dom lub wypuszczamy na wolność. Walczymy o sprawiedliwość dla zwierząt w sądzie. Edukujemy młodszych i starszych, promujemy ideę pomagania.

Jako jedna z niewielu organizacji niesiemy pomoc zwierzętom przez całą dobę. Jesteśmy przede wszystkim wolontariuszami, ale wśród nas znajdziecie m.in. osoby upoważnione do interwencji na rzecz zwierząt, techników weterynarii, behawiorystów.

lis Antoś

KOGO RATUJEMY?

Pod naszymi skrzydłami znaleźli się pies Fazi uratowany z pożaru, kotka Smołka wyłowiona ze smoły, jeż Henryk, który uderzony kołami samochodu miał problemy z oddychaniem, mały jenotek w stanie hipotermii znaleziony w rowie, ledwo odratowane psy i lisy z pseudohodowli futrzarskiej w Goliszowie, osierocony lis Tomek z padaczką, bezdomny pies Blaszka ze złamanym kręgosłupem, sparaliżowana kotka Kropcia, gang 21 szczeniaków-świerzbiaków, które odebraliśmy ze złych warunków, a nawet zziębnięta wydra, która zawędrowała do ciepłego mieszkania przyprowadzona przez psa…

Tysiące niezwykłych historii, wiele wygranych walk o  psie, kocie, ptasie, jeżowe, królicze, jenotowe, bobrze życie.

LUDZIE

DAWID KARAŚ. Założyciel EKOSTRAŻY, członek zarządu. absolwent biologii, filozofii oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Jak mówi, wszystko to po to, aby skutecznie pomagać zwierzętom. Prowadził wiele zakończonych sukcesami postępowań karnych dotyczących znęcania się nad zwierzętami. Autor publikacji dotyczących ochrony zwierząt, w tym m.in. raportów o współpracy organizacji ochrony zwierząt z organami administracji publicznej. Pasjonuje się biologią i ochroną jeży europejskich.

HONORATA KOŁODZIEJSKA-KARAŚ. Członek zarządu, specjalista ds. finansowych. Jedna z założycielek organizacji. W tym momencie odpowiada m.in. za finanse i rozmaite kwestie logistyczne. Jest absolwentką biologii (specjalność mikrobiologia) na Uniwersytecie Wrocławskim, a także technikiem weterynarii. Wciąż szuka nowych dróg zawodowego rozwoju – na przykład ukończyła specjalistyczny kurs dotyczący psychologii oraz modyfikacji zachowania kotów.

ANNA CHROBOT. Prawnik EKOSTRAŻY. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, bardzo zapracowany adwokat. Prawie każdą wolną chwilę poświęca albo na bezpośrednie działania interwencyjne w obronie zwierząt, albo na czynny udział w postępowaniach karnych i administracyjnych dotyczących ochrony zwierząt. Jej wiedza oraz umiejętności powodują, że niestraszna nam żadna zbiurokratyzowana procedura prawno-administracyjna, którą niejednokrotnie musimy przechodzić, aby ukarać sprawcę znęcania się nad zwierzętami.

MARTA ZIENKIEWICZ. Człowiek-ogarniacz, koordynator ds. promocji; zajmuje się fundraisingiem, copywritingiem, współpracą z partnerami, edukacją, w tym prowadzeniem warsztatów oraz organizacją ekostrażowych eventów (dni otwarte, pikniki, koncerty). Psiara zaangażowana w sprawę jeżową – odkarmia jeżowe maluchy, a także rozwija projekty, które mają na celu poprawę losu jeży.

KAROLINA TUREK. Opiekunka zwierząt dzikich oraz psów – zajmuje się również psimi adopcjami.

Studentka weterynarii z sercem do jeży i jerzyków.

MARTA JASTRAM. Kocia opiekunka, która działa od poniedziałku do soboty, ratując życie i zdrowie trafiających do EKOSTRAŻY kotów, a także szukając im domów. Ciężko pracująca cudotwórczyni z ogromnym sercem do zwierząt i dystansem do świata.

MONIKA ŁAWNICZEK. Koordynatorka ekostrażowego stoiska, odpowiedzialna za eventy na zaproszenie oraz za bazarek online. Kocha fretki i rękodzieło – sama też szyje i wyplata!

KATARZYNA SZAKOWSKA. Rzecznik prasowy EKOSTRAŻY. W organizacji działa od 9 lat, zajmując się edukacją dzieci i młodzieży (projekty „Bezpieczna PSIjaźń” oraz „PSIjaciele”), kontaktem z mediami, interwencjami i wsparciem w organizacji eventów. Kasia jest też neurologopedą i dogoterapeutą.